Pomimo że miasteczko Imotski nie leży na wybrzeżu, a w pobliżu bośniackiej granicy, to jest dobrze skomunikowane z resztą Dalmacji. Łatwo tu dojechać zwłaszcza z Makarskiej rivijery, a podróż zajmuje około pół godziny.
Do Imotski dojedziecie drogą krajową D76, która zaczyna się przy węźle komunikacyjnym Basko polje, przed miejscowością Baška Voda. Jeśli Imotska krajina Wam nie wystarczy, możecie kontynuować podróż w stronę Bośni i Hercegowiny, aż do Sarajeva.
Podczas pobytu na Makarskiej rivijerze zróbcie sobie wycieczkę w głąb lądu. Niedaleko bośniackiej granicy leży malownicze i stare miasteczko Imotski, stolica tzw. Imotskiej krajiny. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 950 roku, czyli jeszcze z czasów przed chrztem Polski. Domy z ciosanego kamienia i strome, wąskie uliczki z kamiennymi schodkami przywołują na myśl nadmorskie miejscowości. W Imotskim, mimo że od wybrzeża dzieli nas około 30 kilometrów wciąż czuć śródziemnomorski klimat. W dodatku jest to miejsce bardziej autentyczne niż nastawione na turystykę kurorty, a według wielu Chorwatów Imotski należy do najładniejszych miasteczek w kraju.
Nad miastem wznosi się imponująca twierdza Topana z urzekającym kościółkiem Pani Aniołów (Gospe od Anđela), pochodzącym z XVIII wieku. W pobliżu twierdzy latem odbywają się liczne festyny i inne ciekawe wydarzenia. Z Topany, schodząc po 92. kamiennych schodach dojdziecie do głównego placu miasta, na którym stoi pomnik wielkiego chorwackiego poety Tina Ujevicia. Pamiątki świadczące o bogatej historii tych ziem przechowywane są w muzeum etnograficznym (Zavičajni muzej) oraz w muzeum mieszczącym się w budynku klasztoru franciszkanów (Franjevački samostan).
Imotski powinien zwrócić waszą uwagę również ze względu na dogodne położenie. Stanowi świetną bazę wypadową do wycieczek po Dalmacji oraz Bośni i Hercegowinie, a nie jest tak zatłoczony jak nadmorskie kurorty. Samochodem dojedziecie w ciągu pół godziny do Makarskiej, a w godzinę do Međugorja, Mostaru i Splitu. W samej okolicy miasteczka też nie brakuje atrakcji. Tereny te obfitują w zjawiska krasowe, dużo tu jezior, m.in. trzy jeziora w miejscowości Lokvičići, czy zapierające dech w piersiach Zielone Jezioro (Zeleno jezero) koło miejscowości Ričice, jeziora koło wsi Badnjevice i Prološko blato. Miłośnikom przyrody polecam również masyw Biokovo. Wśród zabytków wyróżniają się pozostałości wczesnochrześcijańskiego kompleksu sakralnego w miejscowości Cista Velika oraz bazylika w Zmijavcima.
Wspomniałem już, że Imotski przypomina miasta nadmorskie i czuć tutaj Śródziemnomorze. Teraz powiem Wam, że na architekturze i klimacie podobieństwa się nie kończą. Tutaj też wykąpiecie się w pięknym otoczeniu! W granicach miasta, pod twierdzą Topana znajduje się Błękitne Jezioro (Modro jezero). Zbiornik o wymiarach 800 m na 400 m leży w leju krasowym, do którego prowadzą ciągnące się niczym serpentyny ścieżki. Schodząc nimi będziecie podziwiać całkiem przyjemne widoki, gdyż jezioro otoczone jest przez wysokie, strome skały, a woda w nim podczas ładnej pogody ma turkusowy kolor. Głębokość jeziora zależy od pory roku. Zimą i wiosną sięga 100 m, natomiast na początku jesieni woda w zbiorniku potrafi wyschnąć. W Błękitnym jeziorze można się kąpać i stanowi ono popularne kąpielisko dla okolicznej ludności.
Przed zejściem do jeziora zaopatrzcie się w odpowiednią ilość wody i nakrycia głowy. Latem, jak to w Dalmacji, potrafi tu być gorąco, a zejście, kąpiel i powrót na górę wymagają trochę wysiłku oraz czasu.
O zaledwie półtora kilometra od Modro jezero znajduje się Czerwone jezioro (Crveno jezero), podobno najgłębsze jezioro krasowe w Europie. Położone jest w depresji wynoszącej 528 metrów pod poziomem morza, a głębokość wody osiąga nawet 300 metrów. Lej krasowy, w którym powstał ten zbiornik wodny jest jeszcze głębszy niż ten, w którym leży Modro jezero i w odróżnieniu od sąsiada, w Czerwonym jeziorze nie można się kąpać. Natomiast widok na jezioro z góry jest niesamowity. Niezwykle głęboki lej w ziemi, o lekko czerwonawych ścianach z roku na roku przyciąga co raz więcej turystów.
“W okolicy miasteczka Imotski polecamy zobaczyć znaleziska archeologiczne Crkvine w miejscowości Cista Velika, Jezioro Galipovac i Prološko blato. Nie są to zatłoczone atrakcje, ale zadowolą miłośników przyrody i zabytków.“
Imotska krajina słynie z dobrego jedzenia i wina. Znakomite sery, szynki i wypieki przyciągają równie silnie jak zabytki starego miasta. Studenački sir – tradycyjny ser z krowiego mleka, dalmatinski pršut – szynka wieprzowa suszona na wietrze, imotska torta – tort migdałowy, rafijoli – ciasteczka z nadzieniem orzechowym to tylko niektóre z lokalnych specjałów.
W pobliżu kolorowych jezior znajdują się piwnice winne należące do rodziny Šimunović. W działającej tam restauracji zjecie lokalne potrawy oraz skosztujecie wytwarzanych na miejscu win.
Podrumi Šimunović
Glavina Donja 79,
Imotski 21260,
Telefon: +385 95 737 9697
Zdjecia: TZ Imotski
Specjalnie dla Was przygotowałem listę najciekawszych wydarzeń w każdym regionie Chorwacji. Zobacz dział mojego bloga Wydarzenia w Dalmacji Środkowej. Dowiedz się gdzie odbywa się lokalny festyn kulinarny, podczas którego spróbujesz miejscowych potraw i napijesz się dobrego wina.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!