Kvarner oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Znajdziemy tutaj morze, wyspy, wysokie góry i stare, dostojne miejscowości wypoczynkowe. Poza tym Rijeka oferuje wszystko to, co może dać duże miasto – teatry, muzea, sklepy, a bliskość Słowenii i Italii stwarza okazję do ciekawych wycieczek. Na pewno nie grozi Wam więc nuda.
Czyste morze jest jednym z głównych atutów Kvarneru. O nieskażonym środowisku naturalnym świadczy obecność delfinów, które upodobały sobie wody wokół Cresu i Lošinja, oraz sępów białogłowych szybujących nad górskimi szczytami tych wysp. W wodach Zatoki Kvarnerskiej wyłowiono brązowy posąg greckiego atlety wysokości 192 cm pochodzący z II wieku p.n.e. Możecie go obejrzeć w specjalnie dla niego stworzonym muzeum w Malim Lošinju. Apoksiomen nie jest jedynym podwodnym skarbem tych okolic. Jeśli nurkujecie, macie szansę zobaczyć wraki statków nawet z antyku.
Punktem obowiązkowym podczas pobytu na Kvarnerze powinna być wizyta w Opatiji, niegdysiejszej pierwszej damie światowej turystyki. Za czasów jej świetności bywali tu m.in. Henryk Sienkiewicz, Józef Piłsudzki, Stanisław Witkiewicz oraz szereg innych sław i koronowanych głów. Opatiję i okoliczne miejscowości upodobała sobie w XVIII wieku zwłaszcza wiedeńska arystokracja, która wybudowała tu dla siebie malownicze wille, stojące zresztą do dziś i będące swego rodzaju wizytówką tego fragmentu wybrzeża. Warto pospacerować liczącą kilkanaście kilometrów nadmorską promenadą Lungomare, wybudowaną na polecenie cesarza Franciszka Józefa i łącząca Opatiję z sąsiednimi kurortami.
Kvarner jest chyba żadziej odwiedzaną przez Polaków częścią chorwackiego wybrzeża. Zupełnie niesłusznie. Leży przecież stosunkowo blisko polskiej granicy, jest tu naprawdę pięknie i może odrobinę taniej niż na sąsiedniej Istrii.