Telašćica znajduje się w południowo – wschodniej części wyspy Dugi Otok. Do parku można dopłynąć własnym jachtem lub skorzystać z oferty firm organizujących rejsy statkiem, najczęściej połączone ze zwiedzaniem archipelagu Kornati. Jeżeli chcecie skorzystać z Jadrolini, popłyńcie promem z Zadaru do miejscowości Sali znajdującej się obok rezerwatu.
Jeśli chcecie do parku przypłynać razem ze zorganizowaną wycieczką, cena będzie zależeć od organizatora i programu imprezy. Ofertę takich wycieczek znajdziecie w Zadarze i innych miejscowościach turystycznych w okolicy.
Park moża też odwiedzić od strony lądowej, wchodząc na jego teren niedaleko miejscowości Sali, gdzie przypływa prom z Zadaru. Cena biletu normalnego wynosi w 2022 roku 40 kun, a wejściówki dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat kosztują 20 kun. Cennik dla jachtów jest bardzo skomplikowany i zależy od rodzaju i rozmiarów łodzi, więc go tutaj nie przytaczam. Szczegóły znajdziecie tutaj.
Wybrzeże Telašćica, od którego pochodzi nazwa parku, znajduje się w południowo – wschodniej części wyspy Dugi Otok. Zobaczycie tutaj formy krasowe, gaje oliwne, pozostałości rzymskich willi, malownicze jeziora i latarnie morskie. Znaczną część rezerwatu stanowi część morska, wiec poleca się zwiedzanie go z pokładu statku. Wizytówką Telašćicy są monumentalne strome klify spadające wprost do morza i osiągające wysokość 161 metrów. Park charakteryzuje się wyjątkową florą i fauną, również podmorską.
Telašćica jest nazwą wybrzeża leżącego w południowo – wschodniej części wyspy Dugi Otok. Nazwa ta pochodzi od łacińskiego wyrażenia tre lagus oznaczającego trzy jeziora. Obejmuje pas nadmorski o szerokości kilku kilometrów wraz 25 zatoczkami i 5 wysepkami. Położenie w zatoce o tej samej nazwie chroni ten obszar przed wiatrami Bura, wiejącym od strony lądu, oraz Jugo od strony otwartego morza. Na szczególną uwagę zasługuje świat podwodny. Dno w większej swojej części pokryte jest morskimi trawami, w których schronienie znalazło wiele gatunków ryb, skorupiaków, mięczaków i innych stworzeń.
Położone w południowo – zachodniej części parku jezioro wciśnięte jest w wąski pas lądu między zatoką Telašćica, a otwartym morzem. Powstało po ostatnim zlodowaceniu, kiedy to poziom morza podniósł się o 120 metrów i skalne wgłębienie zostało zalane przez wodę. Długość zbiornika wynosi 900 metrów, szerokość dochodzi do 300 metrów, natomiast głębokość do 6 metrów. Co ciekawe stężenie soli w jeziorze jest wyższe niż w otaczającym go morzu. Wynika to faktu, że wymiana wody jest w nim ograniczona, a część z niej stale wyparowuje. Z powodu bardzo dużego zasolenia bioróżnorodność występujących w nim stworzeń jest bardzo mała. Żyje w nim praktycznie plankton oraz kilka gatunków alg, raków i małży.
Od strony otwartego morza ciągną się efektowne klify, które są symbolem Parku Przyrody Telašćica. Najwyższy klif osiąga wysokość 161 metrów ponad poziomem morza, pod jego powierzchnią schodzi jeszcze na głębokość 85 metrów. Jakby tego było mało, obszar ten zamieszkuje wiele ciekawych gatunków zwierząt. Wzdłuż stromych skał dosyć często pływają na przykład delfiny, na klifach gniazdują sokoły, a dno morza porastają koralowce.
W miejscowości Sali, do której przypływa prom z Zadaru odwiedźcie Konobę kod Sipe. Zjecie tam świeżutkie ryby i owoce morza, a także mięsa i sałatki.
Konoba kod Sipe
Burin Sali, Sali,
23281 Dugi Otok
Telefon: +385 23 377 137
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!
2 Comments
Z przyjemnością w przyszłości wybierzemy się do tego parku, by podziwiać widoki.
Polska jest piękna ale jednak zwiedzając inne kraje tak naprawdę się poznaje świat i docenia co jest na ziemi. Przepiękne widoki i bardzo ciekawe są historie tych miejsc jakie odwiedzaliście na tej wycieczce. Mogę polecić wszystkim od siebie także zwiedzenie tych rejonów, to trzeb poczuć na żywo.