Do archipelagu Kornati możecie dopłynąć własnym jachtem. W takim przypadku kupcie bilety wstępu do parku na jego stronie internetowej. Cena zależy od wielkości jednostki. Lepiej kupić bilety online, gdyż wtedy są tańsze niż kupione w kasie parku.
Żeby zwiedzić Kornaty nie trzeba wypożyczać jachtu. Liczne firmy w Zadarze, Szybeniku i na wyspie Murter oferują zorganizowane wycieczki do parku narodowego własnymi statkami. Wiem, że statki pływają też z innych nadmorskich miejscowości Północnej Dalmacji. Rejsy na wyspy w sezonie odbywają się codziennie. Zazwyczaj wypłynięcie ma miejsce o godzinie 9 rano, a powrót o godzinie 18 wieczorem. Koszt w 2022 roku wynosi około 300 kun, w zależności od organizatora. Cena obejmuje zazwyczaj całodniową wycieczkę wokół archipelagu oraz obiad na statku lub w którejś z wyspiarskich restauracji.
Więcej informacji i dane kontaktowe wszystkich firm organizujących wycieczki znajdziecie na stronie parku, tutaj.
Cechą wyróżniającą archipelag Kornati jest duża liczba wysp wchodząca w jego skład tworzących swego rodzaju morski labirynt. Park narodowy utworzony tu w 1980 roku obejmuje aż 148 wysp oraz wysepek i rozciąga się na powierchni 320 km2. Dwie największe wyspy – Kornat i Žut – obejmują 70 % powierzchni lądowej parku, więc wyobraźcie sobie jak małe jest pozostałe 146 wysp.
Największą wyspą archipelagu jest Kornat, na nim znajduje się też główna wyspiarska miejscowość. Nie spodziewajcie się jednak gwarnego kurortu. Vrulje jest wioską z trzema ulicami i kilkudziesięcioma domami. W krajobrazie Kornatu wyróżniają się kamienne murki oddzielające pokrywające go pastwiska (Chorwaci mówią na nie suhozidi). Są zbudowane bez użycia zaprawy i na tyle wysokie by pasące się owce nie były w stanie ich przeskoczyć, a szerokie tak by nie przewrócił ich wiejący tu czasem z dużą siłą wiatr. Miejscowa ludność od wieków zajmowała się pasterstwem. Żeby pozyskać tereny pod pastwiska i gaje oliwne, wypalano lasy. Z tego powodu dziś krajobraz Kornatów jest nieco księżycowy. Wyspy są w większości „gołe” i mienią się różnymi odcieniami żółci i szarości pochodzących od koloru skał. W niektórych zaś miejscach możemy podziwiać śnieżnobiałe formy wapienne mieniące się w słońcu. Najbardziej znaną z nich są Magazinova škrila.
Archipelag Kornati sprawia wrażenie kamiennego pustkowia otoczonego przez morze, ale pozory mogą mylić. Flora i fauna są tu bardzo bogate. Świat roślinny obejmuje około 800 gatunków, a liczba żyjących na wyspach zwierząt, mimo że najczęściej nie są duże, również jest imponująca. Na lądzie natkniecie się na rzadkie okazy jaszczurek, żab, pająków i innych stworzeń. Żyją tu również duże kolonie ptaków, głównie mew i jeżyków.
Natomiast pod wodą zachwycą Was korale, ryby, mięczaki i skorupiaki. Wśród większych zwierząt na uwagę zasługuje bardzo rzadki gatunek foki – mniszka śródziemnomorska. Jeśli będziecie mieć szczęście być może uda się Wam ją zaobserwować.
Twierdza, a właćiwie jej pozostałości, znajduje się w południowej części wyspy Kornat. Wznosi się na wzgórzu, tuż przy przegu morza. Twierdza Tureta (utvrda Tureta) została zbudowana w VI wieku, za czasów panowania Bizancjum, a dokładnie cesarza Justyniana. To ten słynny cesarz, który skodyfikował prawo rzymskie, zbudował Hagię Sofię w Konstatynopolu i o mały włos nie przywrócił Cesarstwa Rzymskiego.
Twierdzę zbudowano w celu kontrolowania okolicznej żeglugi i odgrywała ona ogormną rolę w obronie granic ówczesnego Bizancjum. Tureta jest jedyną twierdzą zbudowaną przez Justyniana w tym regionie, która przetrwała do naszych czasów. Cud ten zawdzięczamy prawdopodobnie temu, że jest oddalona od osad ludzkich i uniknęła rozebrania w celu pozyskania kamienia do budowy domów. Dzięki temu ten liczący około 1500 lat zabytek możecie podziwiać i Wy. Do ruin można dojść pieszo i zobaczyć je z bliska lub oglądać je z łodzi. W obu przypadkach widoki są naprawdę ładne.
Park Narodowy Kornati oferuje sporo atrakcji. Archipelag 148 wysp i wysepek leżących pośród błękitnego morza jest już atrakcją samą w sobie. Dodatkowo archipelag był zamieszkany już w czasach starożytnych, czego świadectwa możemy wciąż oglądać w niektórych jego miejscach.
Do głównych atrakcji Kornatów należą:
– starożytne pozostałości Ilyryjskie, bizantyjska twierdza Tureta
– kościółek Crkvica Gospe od Tarca pochodzący z XVII wieku
– formy ze śnieżnobiałego wapienia, np. Magazinova škrila
– kamienne murki oddzielające pastwiska tzw. suhozidovi
– wspaniały świat podwodny wokół wysp, korale
– wyborna jagnięcina i owoce morza
Wybierając się do archipelagu Kornati, zwłaszcza jachtem, na własną rękę, można skorzystać z okazji i spędzić ten czas aktywnie. Wyspy tworzą rodzaj labiryntu i rejs pomiędzy nimi dostarcza niezapomnianych wrażeń. Jeżeli jesteście zainteresowani nurkowaniem, to wiedzcie, że jest ono dozwolone, ale wyłącznie za zgodą władz parku. Dlatego przed wycieczką skontaktujcie się z parkiem by załatwić wszelkie formalności. Dobrym rozwiązaniem może być również snorkeling, który można uprawiać bez żadnych pozwoleń. Bez żadnych pozwoleń dozwolone jest również kąpanie się na terenie parku narodowego.
Jeśli chcecie powędrować po powierzchni wysp i cieszyć się wspaniałymi widokami, zwłaszcza ze wzniesień, zaopatrzcie w się w nakrycia głowy i odpowiednią ilość wody, gdyż zwłaszcza w sezonie potrafi tu być bardzo gorąco. Z ładnych widoków słynną m.in. wyspy Mana i Rasip oraz wzgórze na Kornacie, na którym stoi twierdza Tureta.
Na wyspach działają restauracje i kawiarnie, tak więc nie ma tam problemu, żeby zjeść lokalne danie i napić się dobrej kawy. Większość zorganizowanych wycieczek ma wliczony w cenę obiad w wybranej przez organizatora restauracji. Jeśli chcielibyście zjeść coś we własnym zakresie, to polecam Wam konobę Levrnaka, znajdującą się na wyspie o tej samej nazwie, czyli Levrnaka. Restauracja serwuje głównie potrawy z ryb i owoców morza.
Konoba Levrnaka
Otok Levrnaka 7,
22243, Kornati,
Telefon: +385 91 435 3777
konoba-levrnaka.hr
“Na terenie parku narodowego w zasadzie nie ma sklepów. Mały sklepik, w którym można kupić artykuły spożywcze znajduje się na wyspie Vela Panitula i działa przy tamtejszej marinie.“
Mario z Zadaru
Zdjęcia: Mario Jurina, Tihomir Gržinčić
Zwiedzając Park Narodowy Kornati można trochę zgłodnieć. Chcesz dowiedzieć się jakie lokalne potrawy gotuje się w okolicy? Przeczytaj moje artykuły w dziale bloga Kuchnia Dalmacji Północnej. Znajdziesz tam oryginalne przepisy i najlepsze miejscowe restauracje. Podstawowa wiedza o języku chorwackim ułatwi Wam komunikację.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!
1 Comment
Wszystkie te główne atrakcje nas zainteresowały, chętnie przeczytałyśmy ten wpis.