Północna Dalmacja


Zadar, Szybenik, Biograd na Moru, Pag, Kornati


Witajcie w Dalmacji! A w zasadzie w jej północnej części, której stolicą jest malowniczo położony Zadar, miasto z 3000 letnią historią. Mimo że jest to, jak na chorwackie warunki, spore, liczące 75 000 mieszkańców miasto, raczej nie spotkamy tu pędu i korków.

Tak jak i w reszcie Dalmacji, władają tutaj południowy luz i radość życia. Stare miasto, położone na małym półwyspie, obfituje w zabytki, głównie weneckie, ale znajdziemy tam również pozostałości rzymskie i bizantyjskie.

Zadar posiada jedyne na świecie morskie organy, na których melodię wygrywają uderzające o nabrzeże fale, a z promenady widać pobliskie wyspy. Drugie co do wielkości miasto regionu, Szybenik, jest znacznie mniejszy niż Zadar, ale równie piękny i pełny zabytków. Wśród nich są wpisane na listę UNESCO katedra św. Jakova (Jakuba) i twierdza św. Nikoli (Mikołaja). W Szybeniku poprzez kanał św. Ante uchodzi do morza rzeka Krka, którą zapewne znacie z popularnego parku narodowego.

Wybrzeże Północnej Dalmacji to także wyspy, największa – Pag, ale także mniejsze m.in. Ugljan, Dugi Otok, Pašman, Murter, Prvić, Zlarin i archipelag Kornati. Część wysp jest łatwo dostępna, na Pag, Vir czy Murter dojedziemy przez most, na Ugljan czy Zlarin dopłyniemy w krótkim czasie i tanio promem.


Poznaj Północną DalmacjęWielbiciele przyrody w Północnej Dalmacji znajdą wiele okazji do aktywnego wypoczynku.


Znajdują się tutaj parki narodowe Kornati i Krka, najdłuższe pasmo górskie w Chorwacji Velebit, kanion rzeki Čikoli, Vransko Jezero oraz Park Przyrody Telašćica, gdzie z bliska można obserwować delfiny.