Dalmacja Środkowa


Split, Trogir, Makarska, Hvar, Sinj


Stolicą Środkowej Dalmacji jest Split, drugie co wielkości miasto w Chorwacji, miasto o bogatej historii, sięgającej czasów greckich i rzymskich. Pierwszy okres intensywnego rozwoju przeżył za czasów cesarza Dioklecjana, który zbudował tutaj swój pałac.

Budowla stoi do dziś i jest największym oraz najlepiej zachowanym rzymskim pałacem na świecie. Split ma poza tym jeden z największych portów pasażerskich na Morzu Śródziemnym, więc duża liczba turystów przypływa do miasta na wycieczkowcach.

Sporo turystów, w tym Polaków, przyciąga również Makarska rivijera, leżąca u podnóża imponującego masywu Biokovo i rozciągająca się od Breli do Gradca. Kiedyś ubogi region, żyjący z rolnictwa i rybołówstwa, rozwinął się dzięki turystyce w latach 60 – tych XX wieku, kiedy to zbudowano Jadranską Magistralę, drogę biegnącą wzdłuż całego adriatyckiego wybrzeża. Inne ważniejsze miasteczka to Trogir, Omiš, Imotski czy Sinj. Stare miasto w Trogirze ze względu na swoją zabytkową architekturę, obfitującą w ozdobne kamienice, pałace i kościoły, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Środkowa Dalmacja, jak całe chorwackie wybrzeże, może poszczycić się pięknymi wyspami, do najpopularniejszych należą Hvar, Brač, Šolta, Vis i Biševo. Hvar oraz Brač cieszą się międzynarodową sławą już od wielu lat, natomiast bardziej oddalone od kontynentu Vis i Biševo mogą pochwalić się wspaniałami plażami i dziką przyrodą.

Na malutkiej wyspie Biševo znajduje się Modra špilja, czyli Błękitna jaskinia, niezwykłej urody morska jaskinia, którą można zwiedzać z łódki.


Poznaj Środkową Dalmację



Część kontynentalna jest kamienista. Więcej zieleni rozwinęło się jedynie wokół rzeki Cetiny.


Charakterystyczny śródziemnomorski krajobraz, flora i fauna, autentyczna architektura, kuchnia i obyczaje sprawiają, że warto choć na chwilę opuścić bardziej turystyczne wybrzeże i odwiedzić interior. Przyjeżdżajcie!