Dalmacja Południowa


Dubrownik, Mljet, Korčula, Ston, Cavtat


Południowa Dalmacja, najbardziej wysunięta na południe część Chorwacji, stanowi dosyć wąski pas lądu wcisnięty między Bośnie i Hercegowinę oraz Czarnogórę. Tutaj jest najcieplej, a ludzie są najbardziej żywiołowi. Region w ramach podziału administracyjnego przypada żupanii dubrownicko – neretwiańskiej.

Południowa Dalmacja obfituje w prawdziwe skarby. Czekąją tu na Was piękne wyspy Korčula, Mljet, Lastovo lub półwysep Pelješac, niezliczone zatoczki, plaże, malownicze nadmorskie miasteczka.

W zabytkowym mieście Korčula, otoczonym średniowiecznymi murami, przyszedł na świat słynny podróżnik Marco Polo. Park narodowy Mljet i Rezerwat przyrody Lastovo zachwycą Was świetnie zachowaną przyrodą. Mljet znany jest z endemicznej flory, dwóch słonych jezior i licznych jaskiń. Najpopularniejszą z nich, Jaskinię Odyseusza, opisał w swoim eposie Homer. Według badaczy to właśnie tam Odyseusza miała przetrzymywać nimfa Kalipso. Lastovo i otaczające go czterdzieści sześć mniejszych wysepek tworzą najmłodszy park przyrody w Chorwacji, mający chronić pierwotny charakter tego obszaru, prawie niezmieniony od wieków.

Dubrownik, stolica regionu, zwany jest perłą Dalmacji. Jego i tak wysoka popularność wzrosła jeszcze po emisji serialu „Gra o tron“, gdzie grał Stolicę Siedmiu Królestw. Przed filmowcami Dubrownik docenili przedstawiciele UNESCO, którzy wpisali całe stare miasto na listę światowego dziedzictwa. Ston, inne ważne miasto niegdysiejszej Republiki Dubrownickiej, może pochwalić się najdłuższymi murami obronnymi w Europie, starą solaną i hodowlami ostryg, jednego z najbardziej wyszukanych morskich przysmaków.


Poznaj Południową DalmacjęNawet małe miejscowości mają ciekawą, powiązaną z morzem historię.


Pielęgnują swoje zabytki, tradycyjne potrawy i zachowane przez stulecia obyczaje. Na Korčuli po dzień dzisiejszy odgrywane są tak zwane tańce rycerskie, czyli pochodzące jeszcze z XVI wieku przedstawienia taneczne przedstawiające historię walki z Maurami. Jeśli przybędziecie na wyspę latem, będziecie mieli okazję je zobaczyć.

dalmacja-3-bottom