Miasto Mali Lošinj znajduje się na wyspie Lošinj. Na Lošinj można dostać się samochodem przez most z wyspy Cres. Do Mali Lošinj pływają też katamarany z Rijeki i promy z Zadaru. Dokładny rozkład statków znajdziecie na stronie Jadroliniji, tutaj.
Muzeum znajduje się przy miejskiej rivie, czyli nadmorskiej promenadzie.
W 1999 roku Lošinj zyskał nowego mieszkańca, antycznego atletę Apoksiomena. W tym roku z dna morza w okolicach wyspy wyłowiono brązowy posąg greckiego sportowca. Przypuszcza się, że rzeźba znajdowała się pod powierzchnią morza od I wieku n.e., kiedy to został do niego wrzucony podczas burzy, by ratować łódź przed wywróceniem.
Pomnik przedstawia atletę o wzroście 192 cm, uchwyconego podczas czyszczenia swojego ciała po zawodach, pochodzi z II wieku p.n.e., a jego restauracja trwała aż 7 lat. Teraz możemy podziwiać ten wspaniały przykład sztuki antycznej w specjalnie dla niego stworzonym muzeum w pałacu Kvarner w Malim Lošinju.
Niestety bilety wstępu do muzeum są dosyć drogie, dorośli zapłacą za nie w sezonie 75 kn (ok 45 złotych), za to dzieci poniżej 12. roku życia wchodzą za darmo.
Ceny biletów od Wielkanocy do października 2022:
– dorośli: 75 kun
– dzieci w wieku 12 – 18 lat: 40 kun
– biet rodzinny (rodzice + 2 dzieci do 12 lat): 115 kun
Wiecej rodzajów biletów znajdziecie na stronie muzeum, tutaj.
Godziny otwarcia 2022 roku:
Od Wielkanocy do 14.czerwca 2022:
Poniedziałek nieczynne.
Wtorek – niedziela; 10:00 – 18:00
Ostatnie wejście o 17:00
Od 15.czerwca do 15.września 2022
Poniedziałek nieczynne.
Wtorek – niedziela; 9:00 – 22:00
Ostatnie wejście o 21:00
W Malim Lošinju polecam Wam konobę Dišpet, sewującą dania z ryb, owoców morza, mięsa oraz sałatki:
Dišpet
Sveti Martin 10,
Mali Losinj 51550,
Telefon: +385 91 000 0000
Zdjęcia w artykule pochodzą od współpracującej z nami chorwackiej fotografki Mariji Gašparović.
Jeśli zainteresowało Cię muzeum Apoksiomena, to znaczy, że oprócz plażowania szukasz także wydarzeń kulturalnych. Zobacz artykuły w dziale bloga Wydarzenia w Kvarnerze. Znajdziesz tam lokalne festyny i święta. Stanowią one świetną okazję, żeby skosztować lokalnych potraw, napić się dobrego wina i posłuchać chorwackiej muzyki. Zapraszam również do poczytania o języku chorwackim.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!