Dojazd samochodem do ogrodu ze Splitu zajmuje około pół godziny. Należy jechać wzdłuż wybrzeża w stronę Trogiru drogą Jana Pawła II (Ivana Pavla II). W miejscowości Kaštel Novi, należy odbić w prawo, w stronę ogrodu biblijnego i kościoła św. Marii (crkva sv.Marije).
Sanktuarium maryjne Svetište Gospe od Stomorije w Kaštel Novi jest jednym z najstarszych w Chorwacji. Kościół został zbudowany w 1189 roku pod wezwaniem św. Marii od Špiljana (nazwa miejscowości). W kościele, pod ołtarzem, znajduje się źródło wody pitnej, a wokół niego rozpościera się jedyny w kraju ogród biblijny. Ogród powstał z okazji drugiej wizyty polskiego papieża Jana Pawła II w Chorwacji. Sam papież pobłogosławił jedno z rosnących tu drzew oliwnych.
Sanktuarium jest bardzo ładnie położone i będziecie mogli stąd podziwiać naprawdę ładne widoki. W końcu jesteśmy zboczu szczytu Kozjak, na wysokości ponad 100 metrów nad poziomem morza. Widać stąd całą Zatokę Kasztelańską oraz Split. Otaczający nas krajobraz obfituje w cyprysy, drzewa oliwne, figowce i winnice. Nic więc dziwnego, że akurat to miejsce w sercu Dalmacji, tak bardzo przypominające wyglądem Ziemię Świętą, wybrano do założenia ogrodu biblijnego. Matką tego przedsięwzięcia jest profesor Ivana Bučan, osoba, która swoje życie poświęciła przyrodzie i która swoją pasją zaraziła miejscową społeczność. Ogród pomyślano jako przestrzeń, gdzie można przebywać wśród roślin wspomnianych na kartach Biblii, gdzie mieszkaniec miasta znajdzie spokój i odpoczynek od zgiełku. Jeśli tu przyjedziecie, weźcie głęboki wdech, wsłuchajcie się w śpiew ptaków, poczujcie ruch liści kołysanych przez wiatr.
Ogród biblijny składa się z następujących części:
Stanowi wejście do ogrodu. Gości, którzy docierają tu od strony Kaštel Novi wita tablica informacyjna, wspominająca o wizycie Jana Pawła II. To tutaj znajduje się drzewo oliwne pobłogosławione przez papieża. Otoczone jest niskim kamiennym murkiem, na którym możecie przysiąść i odpocząć.
Cel pielgrzymek mieszkańców Dalmacji. Pod ołtarzem płynie źródło wody pitnej. Jako ciekawostkę powiem Wam, że jeśli przyłożycie ucho do ołtarza, to usłyszycie szum płynącej wody. Miejscowa ludność wieży, że woda ze źródła ma cudowne właściwości. Spróbujcie jej sami, nawet jeśli nie doświadczycie cudu, to z pewnością ugasi wasze pragnienie w gorący dzień.
Ta część ogrodu nazwana została z powodu jej kształtu, który przypomina żagiel. A wiadomo, jesteśmy w Dalmacji i żaglówek tutaj sporo i pewnie stąd takie skojarzenia. Składa się z szeregu tarasów ogrodzonych niskim murkiem chroniącym drzewa oliwne i inne biblijne rośliny. Drzewa oliwne dadzą Wam odrobinę cienia i chłodu, płynie też tutaj potok, więc można się trochę ochlapać chłodną wodą. Jeżeli potrzebujecie odpoczynku, do Waszej dyspozycji są kamienne stoły i murki.
Stanowi największą część Biblijnego ogrodu, znana jest od dziesiątek lat jako miejsce, w którym odpoczywają pielgrzymi przybywający do sanktuarium. W planach jest budowa w tym miejscu kamiennych domów będących odzwierciedleniem tradycyjnej architektury ludowej oraz dalsze nasadzenia. Wśród roślin, które wspomina Biblia i które się tu sadzi są: oliwki, figi, cyprysy, sosna jerozolimska, topola biała, tamaryna, wawrzyn, mirt, bluszcz, cedr libański, biała wierzba, karob oraz izop.
W Kaštel Novi polecam Wam konobę Intrada specjalizującą się w owocach morza. Porcje podawane w tym lokalu są naprawdę spore, a ceny rozsądne. Poza tym potrawy są smacznie, a personel profesjonalny.
Konoba Intrada
Obala Kralja Tomislava b.b.,
Kastel Novi, Kastela,
Telefon: +385 21 231 301
www.konobaintrada.com/
Zdjęcia pochodzą od założyciela ogrodu, pana Teo Antunovicia. Gdybyście szukali w pobliżu apartamentu, to możecie się z nim skontaktować: apartament Kaštel Novi.
Każdy region Chorwacji ma charakterystyczną kuchnię. Warto ją poznać. Przeczytaj moje artykuły w dziale bloga, kuchnia Dalmacji Środkowej. Znajdziesz tam tylko oryginalne lokalne przepisy i sprawdzone restauracje. Być może chcielibyście mówić po chorwacku? Jeśli tak, to przeczytajcie obszerny artykuł o nauce języka chorwackiego.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!