Z trafieniem do promenady nie ma problemu. Biegnie ona przy samym morzu, wybrzeżem Opatiji i sąsiednich miejscowości. Jeśli chcecie przejść całą promenadę Lungomare, zacznijcie wasz spacer w Volosko lub Lovranie, gdzie promenada zaczyna się lub kończy. Przejście całej trasy zajmuje około dwóch godzin.
Na spacer promenadą najlepiej wybrać się późnym popołudniem lub wieczorem. Unikniecie wtedy największego upału. Niezłym rozwiązaniem jest skorzystanie z miejscowego autobusu i powrót nim po przejściu promenady.
Przystanek w Volosko znajduję się ponad kościołem, czyli nieco wyżej niż stara częścią miasteczka. Za drugim krańcem promenady powinniście wsiąść na przystanku w Lovranie
Lungomare to zabytkowa promenada ciągnąca się aż przez 12 km, od Volosko przez Opatiję, Ikę i Ičići do Lovranu. Budowę zaczęto w 1885 roku, a skończono w 1911 roku. Ścieżka wiedzie cały czas wzdłuż morza, na całej długości zabezpieczona jest barierkami i oświetlona latarniami. Co jakiś czas, zwłaszcza w malowniczych zatoczkach znajdują się zejścia do wody. Na trasie napotkamy też ławki, zadaszenia i rzeźby. Ta zabytkowa promenada, wybudowana na polecenie cesarza Franciszka Józefa i nosząca jego imię, stwarza fantastyczną okazję do wieczornych spacerów. Księżyc odbija się romantycznie w morzu, widać rozświetloną Opatiję, wyspy Cres i Krk.
Po drodze mijać będziemy też szereg secesyjnych willi należących niegdyś do austriackiej arystokracji. Wille zazwyczaj mają swoje śródziemnomorskie ogrody, przy willi Angiolina w Opatiji znajduje się park. Spacer promenadą Lungomare i podziwianie zabytkowych willi to trochę taki wehikuł czasu…Całe otoczenie nie zmieniło się zbytnio odkąd przebywał tutaj Franz Jozef i inni możni ówczesnego świata.
Właściwie we wszystkich miejscowościach na trasie Lungomare znajdują się plaże, podczas spaceru jest też okazja, żeby popływać w morzu i się poopalać. Oprócz plaż są też liczne zejścia do wody. Zejście takie składa się najczęściej z kamiennej lub betonowej platformy, drabinki, pryszniców i przebieralni. Takie zejścia są zazwyczaj mniej zatłoczone niż plaże, a widok na Cres, Krk, Opatiję i Rijekę z pewnością poprawi Wam humor. Kąpieliska te nie są niebezpieczne, ale ze względu na mniejszą liczbę ludzi i brak ratownika, pływając tam, zachowajcie ostrożność.
Zarówno w Opatiji, jak i okolicznych miejscowościach nie brakuje restauracji. Nie należą one do najtańszych, gdyż wśród turystów dominują Niemcy, a restauracje znajdują się najczęściej przy zabytkowych, eleganckich hotelach. Z gastronomi słynie szczególnie malownicze miasteczko Volosko. Mogę Wam tam polecić restaurację Valle Losca specjalizującą się w kuchni lokalnej oraz nieco tańszą konobę Ribarnica, serwującą nieskomplikowane dania ze świeżych ryb i owoców morza.
Valle Losca
Andrije Shtangera 2,
Volosko, Opatija 51410
Telefon: +385 95 580 3757
Konoba Ribarnica
Andrije Shtangera 5,
51410 Volosko, Opatija 51410,
Telefon: +385 51 701 483
Spacerując promenadą Lungomare można trochę zgłodnieć. Chcesz dowiedzieć się jakie lokalne potrawy można zjeść w okolicy? Przeczytaj moje artykuły w dziale bloga Kuchnia Kvarneru. Znajdziesz tam oryginalne przepisy i najlepsze restauracje. Żeby łatwiej porozumiewać się z Chorwatami, warto zdobyć nieco wiedzy o języku chorwackim.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!