Przez Dolinę Neretwy będziecie przejeżdżać jadąc do Dubrownika. Aby dojechać do stolicy regionu miasta Metković, jadąc Jadranską magistralą należy zjechać na Mostar i Sarajewo w miejscowości Opuzen. Do Metkovicia dojedziemy także autostradą A1.
Podmokłe obszary doliny zmieniły znacznie swój wygląd XIX wieku, kiedy to zaczęła się regulacja rzeki Neretwy. Dodatkowo wykopano sieć kanałów, które w charakterystyczny sposób poprzecinały krajobraz. Dzięki tym wszystkim zabiegom moczary w znacznej części przetworzono w żyzne ziemie uprawne, a miejscowa ludność mogła zająć się rolnictwem. Najbardziej charakterystyczną rośliną tutaj uprawianą są mandarynki. Uprawy tego cytrusa ciągną się kilometrami aż po horyzont, a rocznie produkuje się go aż 40 000 ton. Wśród pozostałych owoców dominują śliwki, morele, nektarynki, brzoskwinie i granaty. Do Doliny Neretwy zapraszam więc szczególnie wielbicieli owoców, także arbuzów, są tu wyjątkowo pyszne!
Na szczęście dla przyrody nie wszystkie moczary osuszono. Dziś, podobnie jak w przeszłości, dolina jest pełna stawów, rozlewisk, lagun i jezior bogatych w ryby oraz rośliny wodne. Mokradła porośnięte są krzewami, trzcinami i różną inną roślinnością, w której schronienie znajdują ptaki i żaby.
“Do Delty Neretwy warto przyjechać we wrześniu lub w październiku. Wtedy zazwyczaj nie jest tu tak gorąco jak w lipcu czy sierpniu, a dostępnych jest najwięcej owoców. Zwłaszcza mandarynek. Krajobraz jest wtedy aż pomarańczowy.“
Delta Neretwy słynie z bogactwa występujących tam ptaków. Naukowcy naliczyli ich 310 gatunków, z czego 115 to gatunki gniazdujące na tym obszarze, ważnym przede wszystkim jako miejsce ptasiego odpoczynku przed migracją i zimowania. Ujście rzeki Neretwy, z płyciznami i stawami, cenią sobie zwłaszcza rybitwy i mewy. Obszary podmokłe zamieszkane są przez liczne gatunki ptaków wodnych, a otaczające je łąki i krzewy stanowią siedlisko różnych ptaków śpiewających.
Okolice te przyciągną tych z Was, którzy lubią w wolnych chwilach złapać za lornetkę oraz aparat i zaszyć się wśród dzikiej przyrody. Gniazdują tu niektóre zagrożone gatunki europejskie, takie jak bąk zwyczajny, podgorzałka zwyczajna i sieweczka jasna. Sieweczka i wąsatka gniazdują na piaszczystych plażach u ujścia rzeki, natomiast zarośla kryją gniazda wodników, muchołówek i trzciniaków. Ptaki i inne zwierzęta żyjące na mokradłach można obserwować na własną rękę, można też skorzystać z oferty zorganizowanych wycieczek tzw. fotosafari. Zazwyczaj jest to rejs specjalną łódką. Ja nie będę tutaj polecał żadnej z firm. W Metkoviciu z pewnością traficie na niejedną ofertę, wybierzcie tę, która będzie dla Was najbardziej odpowiednia i przystępna cenowo.
Metković jest stolicą regionu Doliny Neretwy i drugim pod względem wielkości miastem Żupanii dubrownicko – neretwiańskiej, liczy 15 000 mieszkańców. Miasto, malowniczo położone na wzgórzach nad rzeką Neretwą, kiedyś leżało na granicy ziem weneckich i Imperium Osmańskiego. Mieszały się tutaj wpływy cywilizacji Wschodu i Zachodu. Dziś, dzięki swojej lokalizacji stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Delty Neretwy, ale także całej Dalmacji i części Bośni. Samo miasto jest ładne i nie tak zatłoczone jak pobliskie miasta na wybrzeżu.
Imponujący budynek muzeum został zbudowany na ruinach forum starożytnego rzymskiego miasta Narony. Badania archeologiczne prowadzone w tym miejscu zaowocowały sensacyjnym odkryciem. Znaleziono mianowicie pozostałości rzymskiej świątyni Augusteuma i siedemnaście posągów naturalnej i nadnaturalnej wielkości. Obszar świątyni stanowi obecnie główną część wystawy. W świątyni, na galerii ponad czarno – białą mozaikową posadzką wystawione są posągi cesarzy i ich rodzin. Pozostałe eksponaty, w tym monety, szklane naczynia, ceramika, przedmioty z wykonane z metalu i kości, prezentowane są w witrynach.
Całość ekspozycji została podzielona na eksponaty reprezentujące architekturę Narony i życie codzienne jej mieszkańców. Ciekawa jest zwłaszcza ta druga kategoria, gdyż pokaże Wam jak wyglądało życie mieszkańców starożytnego Rzymu. Zwiedzanie rozpoczyna się na zewnątrz budynku, gdzie znajduje się mały park archeologiczny. Z tarasów można podziwiać rzeźby wykute w kamieniu i różne elementy dekoracyjne. Zwiedzanie natomiast kończy się na szklanej podłodze, przez którą zobaczycie oryginalną rzymską mozaikę. Całość ekspozycji liczy aż około 900 eksponatów.
Muzeum jest czynne w sezonie letnim od godziny 9 do 19, we wszystkie dni oprócz poniedziałku.
Cena biletu normalnego wynosi 40 kun, ulgowego dla uczniów i studentów 20 kun.
Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Muzeum powstało na bazie kolekcji ornitologicznej zgromadzonej w Metkoviciu i ma na celu prezentowanie bogactwa świata zwierzęcego i roślinnego w Delcie Neretwy. Zbiory obejmują 340 preparatów, 218 gatunków ptaków. Poza ptakami obejrzycie tutaj kolekcje owadów, motyle, skorupiaki, kolekcję ichtiologiczną i botaniczną. Eksponaty są prezentowane w gablotach imitujących ich naturalne siedliska: moczary, zarośla, pola i łąki, tak więc możecie zobaczyć, których gatunków możecie spodziewać się podczas wycieczki po Dolinie Neretwy.
Muzeum znajduje się w centrum miasta.
Od poniedziałku do soboty muzeum jest otwarte w godzinach 9 – 19.
W niedzielę czynne jest od godziny 9 do 14.
Bilety dla dorosłych kosztują 30 kun, dla uczniów i studentów 20 kun,
bilet rodzinny kosztuje 50 kun.
Jaskinia znajduje się na przedmieściach miasta Metković, u podnóża wzgórza Predolac i należy do rodziny Vuica. Rolę gospodarza i przewodnika pełni pan Marko Vuica. Z pasją opowiada on o jaskini, geologii i zamieszkujących ją zwierzętach. Jest ona zamieszkiwana m.in. przez skorupiaka o nazwie Congerie kusceri, podobno jedynego skorupiaka żyjącego pod ziemią. Jaskinia nie jest duża, ale warto ją odwiedzić również ze względu na osobę pana Marko, który w niezwykle ciekawy i angażujący sposób o niej opowiada. Zwiedzanie trwa około 45 minut, dotychczas opłata wynosiła „co łaska”. Nie mam dokładnych informacji co do godzin otwarcia i z tego co słyszałem bywa z tym różnie. W razie czego podaję telefon do pana Marko: 00385 098 174 4999.
Kuchnia Doliny Neretwy różni się znacznie od kuchni niedalekiego wybrzeża Adriatyku. W rzece, kanałach i na mokradłach żyje dużo ryb i żab, nie dziwi więc, że to one dominują w miejscowym jadłospisie. Lokalne dania to np. brodet z węgorza, risotto z żabami czy ryba ispod peke czyli pieczona pod żelazną kopułą. Dobrych restauracji jest sporo i zazwyczaj ceny są niższe niż na wybrzeżu.
My polecamy Konobę Lanterna w Metkoviciu, rodzinną restuarację prowadzoną od lat przez Nadę i Jure Talajiciów. Lokal serwuje głównie lokalne specjały. Czynna jest od godziny 11 do 23.
Konoba Lanterna
Splitska 21
20350 Metković
Telefon: +385 20 683 222
Zdjęcia użyte w artykule są własnością TZ Metković.
Jeśli szukacie informacji na temat miasta Metković i Delty Neretwy, odwiedźcie stronę internetową TZ Metković.
Kuchnia Delty Neretwy różnie się od tej w innych częsciach Chorwacji. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie potrawy są charakterystczne dla tego regionu, zapraszam Was do działy mojego bloga poświęconego Kuchni Dalmacji Południowej. Dobar tek!
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!