Willa i park Angiolina znajdują się w sercu Opatiji. Traficie tam albo z głównej ulicy handlowej Opatiji, ulicy Maršala Tita lub z promenady Lungomare. W obu przypadkach trzeba wejść przez bramę do parku Angiolina, w którym mieści się willa.
Do budowy willi Angiolina Opatija była zwykłą nadmorską miejscowością, żyjącą głównie z połowu ryb. Dopiero kiedy włoski przedsiębiorca zamieszkały w Rijece, Paolo Scarpa docenił piękno tej okolicy i postanowił wybudować tu swoją posiadłość i nadać jej imię swojej zmarłej żony Angioliny, możemy mówić o początku chorwackiej turystyki. Był wtedy rok 1845. Za rodziną Scarpa do Opatiji sprowadzili się inni bogacze z Rijeki, a potem wiedeńska arystokracja. Miejscowość stała się jednym z najelegantszych światowych kurortów. O rozwoju opatiji niech świadczy fakt, że Paolo Scarpa kupił willę za 700 forintów, w 1910 roku sprzedał ją za 2,5 miliona koron. W Opatiji wypoczywały koronowane głowy, znani politycy i artyści. Ze znanych Polaków byli tu Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz i Stanisław Witkiewicz.
Wokół willi rozpościera się efektowny park o powierzchni 3,64 ha. Rośnie w nim około 150 gatunków roślin, wiele z nich zostało sprowadzonych z egzotycznych zakątków świata i nie jest typowa dla tych okolic. Symbolem parku i Opatiji jest kamelia japońska (Camellia japonica). Oprócz willi Angiolina w parku znajduje się też najstarszy opatijski zabytek, kościół św. Jakuba (crkva sv. Jakova), pochodzący z XV wieku.
Jeśli zgłodnieliście, a nie chcecie wydawać dużej ilości pieniędzy na posiłek w restauracji, to mniej więcej na naprzeciwko willi, po drugiej stronie ulicy Maršala Tita działa bar sprzedający całkiem smaczną pizzę na kawałki. Możecie wziąć kawałek pizzy na wynos i zjeść go na ławce w parku, w cieniu i ładnym otoczeniu.
Zabytkowa willa znajdująca się w Opatiji stała się siedzibą Chorwackiego Muzeum Turystyki. W jego zbiorach znajdują się stare przewodniki, prospekty, widokówki, fotografie, wyposażenie hoteli, materiały audio i video. Oglądając wystawy dowiemy się jak wyglądała turystyka w dawnych czasach, kiedy przyjeżdżali tu Sienkiewicz, Piłsudzki, Isadora Duncan czy Gustav Mahler.
Biletyw 2022 roku kosztują 20 kun dla osób dorosłych oraz 10 kun dla uczniów i studentów. Przy zakupie biletu otrzymacie darmową kawę.
Godziny otwarcia muzeum w 2022 roku:
W poniedziałek muzeum jest zamknięte.
Wtorek – niedziela czynne od 9:00 do 13:00 oraz od 17:00 do 21:00
Aktualne informację o muzeum znajdziecie na jego stronie internetowej, tutaj.
Zdjęcia: Chorwackie muzeum turystyki , fotografie objęte są prawami autorskimi.
Dowiedz się jakie ciekawe wydarzenia odbywają się w okolicy Opatiji. Przeczytaj artykuły w dziale bloga Wydarzenia w Kvarnerze. Znajdziesz tam miejscowe festyny i święta. Stanowią one świetną okazję, żeby spróbować lokalnych dań, napić się wina i posłuchać muzyki.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!