Z przystani promowej w Zadarze co godzinę pływa prom do miejscowości Preko na wyspie Ugljan. Rejs nie trwa długo, bo około pół godziny, cena biletu również nie jest wysoka. Szczegółowy rozkład promów oraz ceny biletów w 2022 roku znajdziecie na stronie Jadroliniji, tutaj.
Ugljan jest połączony też mostem z wyspą Pašman, a pomiędzy ważniejszymi miejscowościami na obu wyspach jeżdżą lokalne autobusy.
Ugljan to całkiem spora, zamieszkana przez około 1000 osób wyspa, leżąca naprzeciwko Zadaru i należąca do Archipelagu Zadarskiego. Po wschodniej stronie wyspy, na wybrzeżu, znajduje się kilka niedużych miejscowości. Najważniejsze z nich to Kukljica, Kali, Preko oraz Ugljan. Większość wyspy, a zwłaszcza jej wnętrze, pozostała jednak dosyć dzika. Znajdziecie tam tylko gaje oliwne, sady, pasieki i łąki. Ja będąc tam pomyślałem, że Ugljan w pełni oddaje hasło reklamowe Chorwacji: „Środziemnomorze, takie jak było kiedyś”. Rzeczywiście można poczuć się tam trochę tak, jakby cofnęło się w czasie. Najlepsze zaś jest to, że z Zadaru płynie się do Preko tylko pół godziny, a prom jest tani.
Główną atrakcję wyspy stanowią ruiny pochodzącej z XIII wieku twierdzy św. Mihovila. Położone są w głębi wyspy, na szczycie wzgórza o wysokości 265 metrów. Z góry rozciąga się niesamowity widok na okoliczne wyspy. Polecam popłynąć do Preko, a stamtąd przejść się pieszo do twierdzy (są znaki, trzeba uważać), marsz zajmuje około godziny.
Ugljan, pomimo bliskości Zadaru nie jest zatłoczony przez turystów. O jego pięknie wiedzą głównie mieszkańcy miasta, szukający spokoju i kontaktu z przyrodą w niedużej odległości od swojego miejsca zamieszkania.
Reklama
Twierdza sv. Mihovil (św. Michała Archanioła) została wzniesiona w XIII wieku przez Republikę Dubrownicką, która przez stulecia władała tymi terenami. Mimo że dzisiaj twierdza jest ruiną, to trzeba przyznać, że jest to ruina bardzo efektowna i naprawdę spora. Zwłaszcza, że zabytek położony jest przy samym zboczu wysokiego na 265 metrów wzgórza i rozciąga się stamtąd wspaniały widok na okolicę.
No, ale po kolei. Najpierw musicie przypłynąć na Ugljan do przystani Preko. Następnie wyjdźcie z miasteczka i skręćcie w prawo do głównej drogi prowadzącej wzdłuż wyspy – Cesta hrvatskih branitelja. Trzeba przejść kawałek tą drogą, a po paru minutach marszu, po lewej, będzie droga gruntowa prowadząca do twierdzy. Jest ona oznaczona tablicą informacyjną, ale jeśli mielibyście problemy z jej lokalizacją, posiłkujcie się nawigacją. Kiedy wejdziecie już na drogę wiodącą w głąb wyspy, znajdziecie się w trochę innym świecie. Będziecie szli ścieżką wśród kwiatów, motyli i gajów oliwnych i możliwe, że nie spotkacie po drodze żadnych turystów. Czasem miniecie może miejscowych doglądających swoje warzywa lub drzewa figowe. Po pewnym czasie droga zacznie piąć się coraz bardziej stromo pod górę i doprowadzi Was na szczyt wzgórza sv. Mihovil.
Twierdza, mimo że jest już ruiną prezentuje się naprawdę nieźle. Przetrwała większość murów, a od zachodniej strony także wieżyczki wartownicze. Na mury można wejść po zachowanych schodach, a z okna wieży podziwiać okoliczne wyspy. Widok jest niesamowity. Widać cały Archipelag Zadarski oraz Kornaty, z drugiej zaś strony Zadar i wyrastające za nim szczyty Velebitu. Przy słonecznej pogodzie morze ma piękną błękitną barwę. Wejście do wieży wartowniczej i na mury nie jest szczególnie niebezpieczne, zachowajcie jednak minimum ostrożności, gdyż nie we wszystkich miejscach są barierki.
“Polecam Wam zrobienie sobie spaceru i przejście trasy do twierdzy sv. Mihovil pieszo. Jeżeli jednak nie macie ochoty na wędrówkę, to nie martwcie się, że ominą Was piękne widoki. Prawie pod samą twierdzę prowadzi też asfaltowa droga, którą pokonacie samochodem”.
Rafał
Polecam Wam restaurację Apollo w miejscowości Ugljan, prowadzoną przez sympatycznego właściciela Svemira. Zjecie tam lokalne potrawy z owoców morza, a także potrawy mięsne i efektowne desery. Svemir przykłada dużą uwagę do jakości składników.
Resturant Apollo
Gaj 8,
Ugljan Island 23275,
Telefon: +385 95 850 0207
Zwiedzając wyspę Ugljan można trochę zgłodnieć. Chcesz dowiedzieć się jakie lokalne dania przygotowuje się w okolicy? Przeczytaj moje artykuły w dziale bloga Kuchnia Dalmacji Północnej. Znajdziesz tam oryginalne przepisy i polecane miejscowe restauracje.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!