Knin jest miastem oddalonym o około 50 kilometrów od Szybenika, leżącym niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną oraz przy lini kolejowej z Zagrzebia do Splitu. Bogata historia osadnictwa na tych terenach sięga czasów starożytnych, kiedy Rzymianie założyli na tutejszych wzgórzach miasto Ninia. W średniowieczu, za panowania węgierskiej dynastii Arpadów, Knin był stolicą państwa chorwackiego i znajdowało się tutaj też biskupstwo. Do czasów współczesnych w miejscu siedziby biskupa, we wsi Biskupija zachowały się jedynie szczątki pięciu średniowiecznych kościołów, które tu stały oraz fragmenty średniowiecznego cmentarza. W okolicy znajdują się też m.in. pozostałości rzymskiego obozu obronnego Burnum, monaster Monastir Krka czy wczesnośredniowieczny kościół crkva sv. Spasa.
Być może jeszcze atrakcyjniejsze niż zabytki są w pobliżu Kninu twory przyrody. Za miastem wznoszą się najwyższe chorwackie góry, Dinara. Pasmo ciągnie się dalej do Bośni i w tym kraju znajduje się jego najwyższy szczyt Troglav (1913 m), zaś najwyższym szczytem po chorwackiej stronie jest Sinjal (1831 m). Efektowny widok na góry Dinara rozciąga się z kninskiej tvrđavy.
Kilka kilometrów od Kninu znajduje się źródło rzeki Krki, jednej z najładniejszych Europejskich rzek, znanej z Parku Narodowego Krka, popularnej atrakcji turystycznej. W planach chorwackich władz jest poszerzenie parku narodowego i ma się on wkrótce zaczynać właśnie w Kninie. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę piękno tych stron. Wokół rzeki ciągną się pastwiska oraz pola, a jej kanion porasta śródziemnomorska roślinność. Podobnie jak w parku narodowym, także tutaj rzeka tworzy imponujące woodspady. Najwyższym z nich jest wodospad Manojlovački slap o długości 500 metrów i szerokości 80 metrów. Składa się z szeregu kaskad, a otaczają go jaskinie.
Najlepszy widok na wodospad Manojlovački slap znajdziecie przy drodze Kin – Kistanje, prowadzącej przy kanionie.
Drugim wodospadem koło Kninu, który chciałbym Wam polecić jest Bilušića buk. Jest on mniejszy niż opisany wyżej Manojlovački slap, ale równie piękny, głównie za sprawą ogromnych ilości wody, które przez niego przepływają z niezykła siłą. Jego szerokość zależy od stanu wody w rzece Krka i może dochodzić do 100 metrów. Pomiędzy kaskadami wodospadu znajduje się małe jezioro, a dodatkowego uroku dodaje mu otaczająca go roślinność.
Na wschód od Kninu , niedaleko drogi prowadzącej do Splitu, położone są ciekawe jeziora. Pierwsze z nich to Burumska Jezera, których głębokość dochodzi do 5 metrów, a drugie to Šarena jezera o głębokości 10 metrów. Jeziora są stosunkowo nieduże, o krągłym kształcie, porozrzucane na łące, w oddali majaczą góry i lasy.
Podobno druga co wielkośći twierdza w Europie, wznosi się na wzgórzu, na wysokości 345 m n.p.m., jej długość wynosi 470 m, a szerokość 110 m, a mury ciągnące się przez 2 km osiągają wysokość 20 m. Początki budowli sięgają jeszcze IX wieku czyli początków państwa chorwackiego, a obecny kształ przybrała w początkch wieku XVIII. Na przestrzeni wieków korzystali z niej różni władcy, ale największy rozwój przeżtła za panowania Wenecjan, którzy przejeli ją od Turków. Twierdza udostępniona jest dla zwiedzających, działa tam muzeum oraz restauaracja. Atrakcja zainteresuje zapewne miłośników historii i militariów, ale i laikom ma do zaoferowania wspaniały widok na malowniczą okolicę.
Do twierdzy wchodzimy przez drewniany most zwodzony, a następnie przez bramę w wieży wartowniczej i metalowe wrota z XVIII wieku. Po prawej widzimy wartownię, obecnie zmienioną w restaurację, po lewej bastion, a na placu przed nami stoi kościół św. Barbary. Za restuaracją znajduje się była siedziba dowódcy twierdzy, która przez pewien czas służyła też jako ratusz, a następnie urządzono tam muzeum archeologiczne. W pobliskim magazynie na żywność obecnie działa galeria sztuki. Znaczących rozmiarów obszar twierdzy składa się pięciu głównych części. Są to kolejno: Belveder, dolne miasto, środkowe miasto, zamek i górne miasto. Zwiedzajac twierdzę przechodzimy przez kolejne jej części i oglądamy pomieszczenia, które służyły jej załodze.
Cześć z budynków wchodzących w skład Kninskiej tvrđavy została zaadaptowana na salę wystawowe działającego w twierdzy muzeum. Zbiory obejmują eksponaty etnograficzne i archeologiczne oraz dzieła sztuki. Natomiast z punktów widokowych na twierdzy rozpościera się ładny widok na okolicę, m.in. na najwyższe góry w Chorwacji, Dinarę.
Dla tych z Was, którzy potrzebują zobaczyć, aby uwierzyć, znalazłem ładny fim prezentujący twierdzę oraz inne atrakcje wokół Kninu, opisane w tym artykule:
Twierdza w sezonie 2022 otwarta jest od godziny 8 do 20:00.
Cena biletów wynosi 30 kun, dzieci do lat 12 zwolnione są z opłaty. W cenie biletu uwzględniony jest wstęp zarówno do części zewnętrznej twierdzy, jak i do pomieszczeń muzealnych.
Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum.
W samej twierdzy działa niezła restauracja Tvrđava. Lokal ma stoliki na tarasie widokowym, więc zapewnia wrażenia nie tylko natury kulinarnej.
Restoran Tvrđava
Tvrdjava bb,
Knin 23000,
Telefon: +385 22 663 155
Zdjęcia: Tonka Radić Čobanov
Zwiedzając twierdzę w Kninie, w końcu jedną z największych w Europie, można trochę zgłodnieć. Chcesz dowiedzieć się jakie lokalne potrawy zjesz w okolicy? Przeczytaj moje artykuły w dziale bloga Kuchnia Dalmacji Północnej. Znajdziesz tam oryginalne przepisy i najlepsze miejscowe restauracje.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!
1 Comment
Czy jest możliwość wykąpania się u podnóża tych pięknych wodospadów?