Rezerwat Palud znajduje się 8 km na południe od Rovinja, z którego można do niego dojechać drogą na Pulę. Cztery kilometry od Rovinja, w miejscowości Kokuletovica, skręć na Veštar. Następnie kilkadziesiąt metrów przed wjazdem na Kamping w Veštar, skręć w lewo, w drogę gruntową. Dojedziesz do skrzyżowania przed kampingiem Mon Paradis, skręć w lewo i jedź wzdłuż wybrzeża do plaży Cisterna. Jedź dalej tą drogą jeszcze dwa kilometry za plażą, a dojedziesz do rezerwatu.
Obszar leży w depresji, czyli poniżej poziomu morza, dzięki czemu skupia wodę z okolicznych wzgórz i zmienił się w mokradła. W 1906 roku, kiedy w pobliży znajdowała się Austro – Węgierska baza wojenna, przekopano 200 metrowy kanał łączący moczary z morzem. W ten sposób tutejsze zbiorniki zostały zasiedlone także przez ryby morskie.
Niedaleko wejścia do parku stoi drewniana budka przeznaczona do obserwacji ptaków. Jeśli będziecie mieć szczęście, zobaczycie być może jakieś rzadkie i ciekawe okazy. A musicie wiedzieć, że rezerwat jest domem dla aż 220 gatunków ptaków. Jego znakiem rozpoznawczym jest wodnik zwyczajny, średniej wielkości ptak wodny, z dosyć długimi nogami i dziobem, aktywny głównie wieczorem i wtedy najłatwiejszy do dostrzeżenia.
Po wizycie w budce obserwacyjnej możecie kontynuować zwiedzanie i obejść rezerwat ścieżka o długości 3,5 km. Nieco bliżej morza traficie na pozostałości kościoła św. Damiana (crkva sv.Damijana). Świątynia została zbudowana w XI wieku i według legendy w 1177 roku odprawił w niej msze papież Aleksander III.
W parku zabronione jest poruszanie się pojazdami silnikowymi, za to przebiega przez niego ścieżka rowerowa prowadząca do Półwyspu Zlatni Rt, obok Rovinja. Przebywając tam należy też zwrócić uwagę by nie śmiecić i nie hałasować.
Wstęp do rezerwatu jest wolny, ale można też wykupić zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie nam o miejscowych gatunkach ptaków. Będziecie mieć wtedy większa szansę, żeby zobaczyć ciekawe okazy, a dodatkowo dowiecie się ciekawych faktów o ich obyczajach. Cena tej usługi nie jest wysoka. W 2022 roku dwugodzinna wycieczka kosztuje 50 kun w przypadku osób dorosłych i 40 kun dla dzieci do 15. roku życia. Grupy liczą maksymalnie osiem osób, a przewodnika trzeba zamówić z wyprzedzeniem:
Natura Histrica
Riva 8,
52100 Pula,
tel: 00385 052 351 520
email: info@natura-histrica.hr
web: natura-histrica.hr
Rezerwat Palud jest bardzo ciekawym miejscem, zwłąszcza dla miłośników ptaków. Jeśłi po czasie spędzonym na łonie przyrody zatęsknicie za cywilizacją, dobrym rozwiązaniem jest wizyta w miasteczku Bale – Valle.
Bale jest niedużym miasteczkiem, które Was zauroczy. Spacerując wąskimi kamiennymi uliczkami traficie na liczne zabytki, ale także knajpki i sklepiki z lokalnymi produktami. Do najważniejszych zabytków należą ratusz z XIV wieku, gotycko – renesansowy zamek Kaštel Bembo i kościół św.Juliana (crkva sv. Julijana). Bale jest ukrytą perełką Istrii. Jest tu naprawdę pięknie, ale nie ma tłumów turystów.
Zapraszam Was do sympatycznej knajpki San Pol specjalizującej się w świeżych rybach i owocach morza:
San Pol
Mon Perin,
Bale 52211
Telefon: +385 52 824 338
Zdjęcia: Leopold Mičić
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się jakie ciekawe wydarzenia odbywają się teraz na Istrii, zobacz artykuły w dziale bloga Wydarzenia Istrii. Znajdziesz tam lokalne festyny i święta. Stanowią one świetną okazję, żeby spróbować lokalnych potraw, napić się wina i posłuchać chorwackiej muzyki.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!