Do Parku Narodowego Paklenica najlepiej dojechać jest samochodem. Od strony Zagrzebia należy jechać autostradą Zagrzeb – Split i zjechać na zjeździe Maslenica, a następnie kontynuować jazdę przez 15 kilometrów drogą krajową w stronę Rijeki.
Z Rijeki do Paklenicy można dojechać jadranską magistralą (droga krajowa D8) lub autostradą Rijeka – Maslenica
Od strony Splitu do parku narodowego prowadzi autostrada Split – Dugopolje – Maslenica
Ceny wstępu do parku są dosyć przystępne.
W sezonie 2022 roku cennik biletów jednodniowych kształtuje się następująco:
– osoby dorosłe: 60 kun
– studenci i młodzież szkolna: 40 kun
– dzieci od 5 do 14 lat: 30 kun
Park ma dwa wejścia. Pierwsze, Velika Paklenica, znajduje się dwa kilometry od kanionu o tej samej nazwie. Dystans ten można pokonać samochodem po asfaltowej drodze, przy kanionie znajduje się parking. Przy tym wejściu znajduje się także prowadząca do kanionu droga dla piechurów.
Drugie wejście do parku narodowego, zlokalizowane jest w wiosce Seline, naprzeciwko kanionu Mala Paklenica.
Reklama
Szczyty Paklenicy widać z wyżej położonych miejsc w Zadarze, a są to góry osiągające 1757 m n.p.m. (Vaganski vrh). Oprócz wysokich szczytów w parku znajdziecie imponujące kaniony Mala i Velika Paklenica – o długości kilkunastu kilometrów i wysokości ścian dochodzącej do 700 m, jaskinie, lasy, w których dominuje sosna czarna (paklina, od niej pochodzi nazwa rezerwatu) i bogatą faunę – 81 gatunków motyli, 31 gatunków płazów, 161 gatunków ptaków. Do najbardziej charakterystycznych gatunków zamieszkujących Paklenicę należą kozice górskie, sępy białogłowe, wilki, niedźwiedzie brunatne i rysie.
Obszar jest chroniony przez UNESCO jako część światowego dziedzictwa. Park Narodowy Paklenica można zwiedzać podczas pieszych wędrówek i cieszyć oczy fantastycznymi widokami, natomiast ci z Was, którzy się wspinają, znajdą tutaj ciekawe trasy wspinaczkowe. Szczegółowe informacje zarówno dla piechurów, jak i wspinaczy podaję w dalszej części artykułu.
Manita peć jest jedyną jaskinią na terenie parku, która jest otwarta dla zwiedzających. Grota zachwyca swoim ogromem i występującymi w niej formami skalnymi. Najlepiej dotrzeć do niej z parkingu przy kanionie Velika Paklenica, wędrówka pod górę na wysokość 570 metrów n.p.m. trwa stamtąd około półtorej godziny.
Jaskinia obfituje w różne formy geologiczne, najczęściej występujące z nich to stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i kaskady. Niektóre z form mają nazwy świadczące o podobieństwie do różnych przedmiotów i postaci, np. hełm, organy czy czarownica.
Mimo że w grocie przez wieki panowały ciemności, upodobało ją sobie jako miejsce do życia wiele zwierząt. Wśród nich są różne gatunki nietoperzy, ponad pięćdziesiąt gatunków bezkręgowców. Stworzenia te są praktycznie ślepe, mają za to rozwinięte inne zmysły: węch, dotyk i smak. Za sprawą europejskich naukowców, w Manitej peci odkryto kilka nowych gatunków zwierząt.
Wstęp do jaskini jest płatny i możliwy jedynie w towarzystwie przewodnika. Zwiedzanie trwa około pół godziny. Bilety w sezonie w 2022 roku: dorośli 30 kun, dzieci: 15 kun. Chcąc zwiedzić jaskinię weźcie pod uwagę, że temperatura wewnątrz wynosi 9 stopni Celsjusza i stosownie się ubierzcie. Musicie również wiedzieć, że grota otwarta jest dla zwiedzających jedynie do godziny 13, każdego dnia w sezonie turystycznym, tylko w soboty w kwietniu oraz w poniedziałki, środy i soboty w maju, czerwcu i październiku.
W Parku Narodowym Paklenica przygotowano dla turystów szereg tras pieszych i rowerowych o różnych długościach i stopniach trudności. Każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie. Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych tras, które pokazują ważniejsze atrakcje Paklenicy: kaniony Velika i Mala Paklenica, ruiny twierdzy Paklarić ze słynnym punktem widokowym oraz młyn Paklinički mlin.
Trasa ta jest najpopularniejszą w parku. Prowadzi z kanionu Velika Paklenica do schroniska Paklenica. Po drodze napotkacie 10 tablic edukacyjnych, informujących o przyrodniczych i kulturalnych atrakcjach Paklenicy. Długość trasy to około 6 kilometrów.
Ścieżka zaczyna się obok recepcji parku, znajdującej się przy wejściu, początek oznaczony jest tablicami. Wiedzie wzdłuż lewego brzegu potoku Velika Paklenica do ruin twierdzy Paklarić. Ruiny twierdzy położone są nad przepaścią o wysokości 121 metrów. Znajduje się tam punkt widokowy, skąd widać całą okolicę. Do jej oglądania można użyć bezpłatne lunety.
Ścieżka Paklarić nie jest męcząca, jej długość wynosi 550 metrów, a czas jej przejścia to około 20 minut. Jest też czynna przez cały rok. Wzdłuż ścieżki postawiono tablice edukacyjne, informujące o lokalne architekturze i tradycyjnym rolnictwie.
Długość trasy wynosi 1,5 kilometra. Startujemy z odrestaurowanego młyna znajdującego się 150 metrów na północny – wschód od wejścia Velika Paklenica. Następnie spacerujemy wzdłuż potoku Velika Paklenica i kanion o tej samej nazwie. Ponieważ trasa jest wiedzie przez las, nadaje się do przebycia również w cieplejsze dni. Dodatkowym jej atutem jest stosunkowo niski poziom trudności, poradzi sobie z nią większość wędrowców. Niestety ścieżka nie nadaje się ze względu na ukształtowanie terenu dla osób niepełnosprawnych.
Trasa liczy 8 kilometrów i prowadzi od znajdującego się na wybrzeżu Starigradu do wejścia do parku narodowego przy Velikiej Paklenicy, a następnie przez Malą Paklenicę do wioski Seline. Ścieżka wiedzie przez stare wioski, stąd zapewne jej nazwa, obiecująca podróż w czasie. Dodatkowo o historii tych stron możecie przeczytać na rozstawionych przy trasie tablicach edukacyjnych.
Więcej tras znajdziecie na stronie parku narodowego, tutaj.
Kanion Velika Paklenica jest dostępny dla turystów przez cały rok. Prowadzi przez niego najpopularniejsza ścieżka w parku – Velika Paklenica. Trasa nie jest trudna, odcinku pnących się pod górę jest tam niewiele.
Kanion Mala Paklenica można zwiedzać przez cały rok, ale tylko na początkowym odcinku. Pozostała część kanionu, zważywszy, że trasa wiedzie przez jego koryto, dostępna jest tylko wtedy, gdy w suchych okresach, kiedy potok wysycha. W przeciwieństwie do Velikiej, Mala Paklenica odpowiednia jest wyłacznie dla doświadczonych wędrowców będących w dobrej formie fizycznej i dysponujących odpowiednim sprzętem.
Park Narodowy Paklenica jest głównym centrum wspinaczkowym w Chorwacji. Dodatkowej atrakcyjności nadaje mu bezpośrednia bliskość morza, przez co przebywając tu można łączyć plażowanie na riwierze Paklenica ze wspinaczką. Władze rezerwatu przygotowały dla wspinaczy 590 tras wspinaczkowych o różnych poziomach trudności (od 3 do 8c), tak więc zarówno mniej, jak i bardziej zaawansowani wspinacze znajdą tutaj coś dla siebie.
Największa liczba tras znajduje się w południowej krańcu kanionu Velika Paklenica. Najbardziej skałą wspinaczkową w Paklenicy jest Anića kuk, inne popularne ściany to Debeli kuk, Veliki ćuk, Kuk od Skradelin. Sezon wspinaczkowy trwa tutaj od wiosny do późnej jeseni. W maju odbywa się tutaj corocznie międzynarodowy zjazd wspinaczy. W kanionie Velika Paklenica do dyspozycji wspinaczy oddano centrum informacyjne, gdzie można poćwiczyć na sztucznej ścianie wspinaczkowej, obejrzeć filmy instruktażowe, dowiedzieć się jak rozwijała się w przeszłości wspinaczka na tych terenach oraz napić kawy w działającej tam kawiarni. Co ciekawe obiekt znajduje się w byłych tajnych podziemnych schronach jugosłowiańskiej armii.
Park wprowadził dla wspinaczy bilety 3 lub 5 dniowe, których cena jest korzystniejsza niż suma biletów jednodniowych.
Paklenica należy do jednych z najdzikszych terenów w Europie, ale na szczęście znajduje się tu kilka miejsc, gdzie wędrowcy mogą napić się kawy, herbaty lub zjeść ciepły posiłek.
Schronisko Planinarski Dom Paklenica
Znajduje się przy potoku Velika Paklenica, około 6 kilometrów od głównego parkingu. Czynne jest przez cały rok.
Caffe bar Bunker
Kawiarnia mieszcząca się w podziemnym centrum informacyjnym pod Veliką Paklenicą. Czynna codziennie od kwietnia do października.
Konoba Marasović
Konoba działa w zabytkowym domu, w starej, zbudowanej z kamienia wsi Marasovići, wpisanej na listę dziedzictwa kulturowego Chorwacji. Czynna jest w sezonie turystycznym.
Kuchnia Dalmacji północnej jest bardzo bogata i na pewno znajdziecie w niej potrawy, które przypadną wam do gustu. Więcej o lokalnych specjałach przeczytacie w poświęconym im dziale bloga.
Zdjęcia: Marco Lorenzo
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się o innych ciekawych miejscach w Twojej okolicy, to zapraszam do działu mojego bloga Atrakcje Dalmacji Północnej, znajdziesz tam więcej artykułów poświeconych temu regionowi Chorwacji.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!