Archipelag Brijuni znajduje się przy południowej części Półwyspu Istria. Żeby dotrzeć do archipelagu, należy przyjechać do miasteczka Fažana, skąd na wyspy pływają specjalne statki. Przystań statków znajduje się przy molo w centrum Fažany. Żeby dostać się na pokłąd trzeba kupić bilet wstępu do Parku Narodowego Brijuni. Rejs trwa zaledwie 15 minut. Można to zrobić w placówce parku w Fažanie lub przez Internet, na stronie parku narodowego, tutaj.
Rozkład rejsów statków pływających na Brijuni, znajdziecie tutaj.
Cena biletów wstępu różni się w zależności od miesiąca. W sezonie koszt dla osoby dorosłej wynosi 133 złotych, a dla dziecka 66 złotych. Dzieci poniżej 7. roku życia wchodzą za darmo. Natomiast za psa płacimy dodatkowo 100 kun (ok 60 zł). Aktualny cennik, na 2022 rok, pobierzecie na stronie Parku Narodowego Brijuni, tutaj.
Cena obejmuje rejs na wyspy i zwiedzanie parku z przewodnikiem.
Archipelag składający się z 14 wysp jest oddalony zaledwie o 3 kilometry od chorwackiego wybrzeża na wysokości miejscowości Fažana. Dwie największe wyspy to Veliki Brijun i Mali Brijun. Archipelag Brijuni ma bogatą historię i był zamieszkany przez ludzi już od czasów prehistorycznych, potem władali nim m.in. plemię Histrów, Rzymianie i Bizancjum.
Rozwój turystyki wyspy zawdzięczają austriackiemu przemysłowcowi Karlowi Kuppelweiserowi, który w 1893 roku kupił Veliki Brijun, następnie przekształcił go w ekskluzywny kurort. Zbudował w tym celu drogi, doprowadził bieżącą wodę, linię telefoniczną, postawił hotele i pola golfowe.
Po II wojnie światowej Brijuni stały się rezydencją prezydenta ówczesnej Jugosławii, Josipa Broz Tity. Na jego polecenie usunięto zniszczenia wojenne oraz rozpoczęto budowę nowych obiektów: willi, winnic oraz parku safari. Tito traktował archipelag jako swoją letnią rezydencję, a także przyjmował tam możnych ówczesnego świata: przywódców państw, arystokratów, a nawet gwiazdy filmowe.
Park Safari zlokalizowany jest w północnej części wyspy Veliki Brijun, zajmuje 9 ha i zamieszkuje go szereg egzotycznych zwierząt, najczęściej będących podarkami dla marszałka Tity od jego zagranicznych gości. Do najsympatyczniejszych mieszkańców należą słonica Lanka, zebry, indyjskie święte krowy i wielbłądy.
Obiekt zajmuje powierzchnię ponad 1 ha, na której możemy oglądać pozostałości willi z czasów cesarza Oktawiana Augusta. Willa składała się z pomieszczeń mieszkalnych, centralnego podwórza oraz piwnic i przyrządów służących do produkcji oliwy i wina.
Ruiny bizantyjskiej bazyliki św. Marii – zbudowana w VI wieku bazylika była kilkukrotnie przebudowywana, od XII wieku należała do zakonu Templariuszy, po 1312 roku, kiedy zakon został rozwiązany, zaczęła podupadać. Niemniej jednak pozostały po niej malownicze ruiny, które szczególnie polecam miłośnikom historii, gdyż w naszym kraju zabytków bizantyjskich nie zobaczymy.
Ogród śródziemnomorski prezentuje bogactwo śródziemnomorskiej roślinności na powierzchni 17 000 m2. Kolekcja liczy 169 gatunków, głównie lokalnych. Kiedy powstawał za sprawą Paula Kupelwiesera i Aloisije Zuffara, był pierwszym tego typu ogrodem w Europie .
Jedno z najstarszych drzew oliwnych na świecie, naukowcy szacują jego wiek na około 1600 lat. Przez tak długi okres czasu osiągnęło znaczące rozmiary, jego wysokość wynosi 6 metrów, a szerokość korony dochodzi do 22 metrów. Drzewo nadal owocuje dając około 30 kg oliwek rocznie. W latach siedemdziesiątych XX wieku w wyniku gwałtowej burzy, pień drzewa przełamał się na pół. Na szczęście ranę udało się zasklepić.
Na wyspach znajduje się ponad dwieście śladów stóp dinozaurów pochodzących sprzed 120 milionów lat. Aby ślady odciśnięte w miękkim podłożu skamieniały i przetrwały tyle milionów lat potrzebne były specjlalne warunki, dlatego znaleziska tego typu należą do rzadkości. Odciski zobaczycie na przylądkach: Ploče, Vrbanj, Barban i Pogledalo.
Niedaleko Fažany, skąd pływają statki na Brijuni, znajduje się restauracja z gwiazdką Michelina, serwująca tradycyjne istryjskie potrawy. Zjecie tam między innymi wołowinę ze słynnej rasy bydła boškarin. Restuaracja oprócz stylowych wnętrz ma też piękny ogród z basenem.
Alla Beccaccia
Valbandon, Ul. Pineta 25,
52212, Fažana,
Telefon: +385 52 520 753
Na samym archipelagu jest kilka restuaracji i kawiarnii. Są one jednak nastawione raczej na masowego turystę.
Spodobały Ci się zdjęcia w artykule? Na blogu dbam zarówno o wartościowe treści, oparte na chorwackich źródłach i rozmowach z Chorwatami, jak o atrakcyjne zdjęcia. Z tego powodu współpracuję z utalentowanymi chorwackimi fotografami. Poznaj Roberta Kale, mieszkającego w Zagrzebiu.
Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się jakie lokalne potrawy można zjeść w okolicy, przeczytajcie moje artykuły w dziale bloga Kuchnia Istrii. Znajdziecie tam oryginalne przepisy oraz najlepsze regionalne restuaracje.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!