Park Narodowy Krka znajduje się niedaleko autostrady A1. Na odcinku Skradin – Szybenik znajdują się dwa zjazdy, od których jest już tylko około 10 minut jazdy do parku. Do parku można także dojechać jadranską magistralą (droga D8) od strony Zadaru. Jadąc z Szybenika, należy kierować się na Drniš, następnie jechać według drogowskazów pokazujących drogę do parku.
Ze Splitu i Zadaru kursują autobusy państwowego przewoźnika, które dowiozą Was do Szybenika lub Skradina.
W miejscowościach Lozovac i Laškovica znajdują się stacje ładownia samochodów elektrycznych.
Pisząc blog staram się być wobec Was uczciwy. Nie wszystko w Chorwacji jest cudowne, niesamowite, wspaniałe itp. Chorwacja jest krajem, jak każdy inny (no może ładniejszym 😊), są tu rzeczy godne polecenia i takie, które Was rozczarują. Zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy Chorwacja padła w pewnym sensie ofiarą swojego sukcesu. W sezonie przyjeżdża tu tylu ludzi, że popularne atrakcje i kurorty, mimo swojej niewątpliwej urody, zmieniają się w zatłoczone do granic możliwości bazary.
Ja staram się unikać takich miejsc i Wam chciałbym pokazać tę lepszą Chorwację. Autentyczną, lokalną, z serdecznymi ludźmi i pysznym jedzeniem. Natomiast, jak już wspomniałem we wstępie, Park Narodowy Krka należy do najbardziej zatłoczonych chorwackich atrakcji. Czy więc warto tu przyjechać? Odpowiem, że raczej tak. Jeśli nie odstrasza Was wysoka cena wstępu. Weźcie jednak, proszę, pod uwagę, że w sezonie lepiej jest wybrać na wizytę godziny poranne lub popołudniowe, lub jeżeli macie taką możliwość, odwiedzić park poza sezonem.
Reklama
Cena biletów dla osób dorosłych 2022:
od czerwca do września: 200 kun; po godzinie 16 – 150 kun
kwiecień, maj, październik: 100 kun,
od listopada do marca : 30 kun
Cena dla osób niepełnoletnich 2022:
od czerwca do września: 120 kun; po godzinie 16 – 90 kun
kwiecień, maj, październik: 80 kun,
od listopada do marca : 20 kun
Dzieci do lat 7 mają bezpłatny wstęp
Park w sezonie czynny jest w godzinach od 8 do 20.
Rzeka Krka płynie kanionem długim 75 km, pokonując liczne kaskady i tworząc wodospady, najbardziej znane z nich to Roški slap i Skradinski buk osiągające wysokość kilkudziesięciu metrów. W parku znajdują się dwa wyjątkowe obiekty stanowiące dziedzictwo kulturowe, klasztor Visovac i monaster Krka.
Klasztor Visovac znajduje się na wysepce po środku Visovačkog jeziora. Woda w jeziorze ma charakterystyczny zielony kolor i klasztor oglądany z punktu widokowego znajdującego się na górze ponad nim wygląda naprawdę imponująco. Klasztor został zbudowany przez franciszkanów w 1576 roku, a wysepka, na której się znajduje pracą zakonników nabrała sielankowego charakteru, pełno tu drzew i kolorowych kwiatów.
Park Narodowy Rzeki Krka zwiedza się wyznaczoną ścieżką, która wiedzie w znacznej części przez drewniane pomosty. Widoki są naprawdę niesamowite, woda w rzece jest przeźroczysta i kryształowo czysta, doskonale widać pływające w niej ryby, nie brakuje imponujących wodospadów i zabytków.
Skradinski buk jest ostatnim i największym z siedmiu wodospadów na rzece Krka. Zapewne widzieliście go już na jakichś zdjęciach promujących Chorwację, gdyż fotografie z kąpiącymi się w nim turystami są jednymi z najczęściej pojawiających się w kontekście chorwackiej turystyki. Woda pochodząca z rzek Krka i Čikola płynie przez wodospad na długości 800 metrów pokonując 17 stopni. Wysokość wodospadu wynosi 45 metrów, a jego szerokość dochodzi do 400 metrów. W skład Skradinskiego buku wchodzą także wysepki i jeziorka wyrzeźbione w skale przez rzekę. Na koniec wodospad wpada do zatoczki z turkusową wodą, gdzie wyznaczono miejsca, w których dozwolone jest kąpanie.
W pobliżu wodospadu znajduje się też skansen utworzony na bazie działających w tym miejscu od XIX wieku młynów. Młyny odnowiono i w części z nich zaaranżowano wystawę etnograficzną prezentującą dawne życie ludzi w tym miejscu. Zobaczycie jak mielono ziarna, tkano worki i dywany, kuto podkowy, uprawiano ziemię i przygotowywano jedzenie.
Do wodospadu możecie dotrzeć na kilka sposobów. Polecam przejść trasę pieszo, krótszą od wejścia Lozovac, licząca 875 metrów, lub długą na 4 kilometry drogę od wejścia Skradin. Od wejścia Lozovac do Skradinskiego buku jeżdżą bezpłatne autobusy. Znajduje się tam także bezpłatny parking dla samochodów.
Jezioro Visovačko jezero leżące pomiędzy wodospadami Skradinski buk i Roški slap byłoby być może kolejnym malowniczym chorwackim jeziorem, gdyby nie mała wysepka znajdująca się na jego środku. Wyspa Visovac, bo o niej mowa, jest siedzibą zbudowanego w XV wieku franciszkańskiego klasztoru. To niezwykłe, odizolowane miejsce wypełnia spokój i atmosfera sprzyjająca modlitwie lub medytacji.
Klasztor Matki Bożej Miłosierdzia powstał w 1445 roku, kiedy to franciszkanie przejeli istniejący tutaj wcześniej klasztor zakonu augustianów i poddali go gruntownej przebudowie. Przez stulecia swojej działalności klasztor zgromadził bogate zbiory ksiąg i dokumentów. Dzisiaj możecie je oglądać na specjalnie przygotowanych wystawach poświęconych historii Kościoła.
Wyspeka Visovac i leżący na na niej kompleks klasztorny są miejscem wyjątkowej urody. Nic więc dziwnego, że urodę tę postanowili wykorzystać filmowcy. W latach 60 – tych kręcono tu sceny do fimów o przygodach dzielnego wodza Indian Winnetou.
Do wysepki Visovac pływają płatne statki parku narodowego z przystani Skradinski Buk, Stinica i Remetić. W cene wliczone jest zwiedzanie wyspy, klasztoru, kościółka i muzeum.
“W niedzielę w kościele na wyspie odbywają się msze i w związku z tym część kursów statku jest bezpłatna, ponieważ zapewnia możliwość dotarcia na nabożeństwo i powrotu. Chodzi o rejsy z przystani Stinica i Remetić o godzinach 9:30, 9:45, 10:00, 10:15 i 10:30 oraz rejsy powrotne po zakończeniu mszy, czyli około godziny 12.”
Franje, mieszkaniec Szybenika
W Parku Narodowym Krka można jeździć na rowerze. Mało tego, specjalnie dla rowerzystów przygotowano 470 kilometrów tras rowerowych. Większość tras została pomyślana w taki sposób, aby tworzyły rodzaj pętli i umożliwiały użytkownikowi powrót do miejsca startu. W niektórych miejscach drogi się krzyżują, w innych ich przebieg jest równoległy, ale generalnie nie ma możliwości zjechania z jednej drogi na drugą. Wszystkie drogi wychodzą z trzech punktów początkowych:
– wejścia do parku w Skradinie
– centrum informacyjnego Laškovici
– eko kampusu w Puljinach
Z czternastu dostępnych tras, pięć przeznaczona jest dla rowerów górskich, trzy prowadzące drogami asfaltowymi i sześć przeznaczonych dla rodzin, o niskim poziomie trudności. Wszystkie trasy są odpowiednio oznaczone znakami. Spis tras znajdziecie na stronie parku, tutaj.
Rzeka Krka stanowi malowniczą lokalizację do jazdy na rowerze i ten sposób zwiedzania parku zasługuje na polecenie. Pamiętajcie jedynie o panujących latem w Dalmacji wysokich temperaturach i dostosujcie porę dnia oraz długośc trasy do swojej kondycji i panujących warunków.
Pobliski Skradin słynie z dobrych restauracji, więc warto tu zajrzeć by zjeść smaczne lokalne potrawy. Ja chciałbym Wam polecić dwa lokale. Pierwszym z nich jest najstarsza konoba w Chorwacji! Działa nieprzerwanie od 1958 roku, a do jego gości należą Bill Gates, Eva Longoria i Roman Abramović. Ten uroczy lokal jest miejscem gdzie głównie napijecie się dobrego wina i zjecie lokalne przystawki, menu obiadowe ogranicza się do tylko kilku potraw:
Konoba Mate
Pupnat 28,
Skradin 20274,
www.konobamate.comom
Lokalem z większym wyborem potraw jest restauracja Bonaca. W lokalu zjecie lokalne potrawy, pyszne ryby i owoce morza, również dania, które opisuję w dziale kuchnia, skradinską tortę i skradinski risotto.
Restaurant Bonaca
Rokovača 5,
22222 Skradin
Tel.: 022/771444
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się o innych ciekawych miejscach w Twojej okolicy, to zapraszam do działu mojego bloga Atrakcje Dalmacji Północnej, czeka tam na Ciebie więcej artykułów.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!