Półwysep Istryjski jest miejscem o niezwykle pięknym, urozmaiconym krajobrazie i niezniszczonej przyrodzie. Warto, zwłaszcza wiosną i jesienią, kiedy nie jest zbyt gorąco, przemierzać ją na rowerze. To najlepszy sposób, żeby poznać miejscową florę i faunę, ale także ludzi. No i jest to chyba najbardziej efektywny sposób odpoczywania, bo sielankowe widoki działają kojąco na naszą psychikę, a wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na nasze ciało.
Nie będę w tym miejscu opisywał szczegółowo tras rowerowych, ale nie bójcie się, nie zostawię Was samych sobie. Pod poniższym adresem możecie bezpłatnie ściągnąć książkowy przewodnik dla rowerzystów po północno – wschodniej Istrii. Książkę udostępniła w języku angielskim lokalna wspólnota turystyczna. Znajdzie ją tutaj.
Szeroki wybór tras rowerowych znajdziecie również na tej stronie poświęconej w całości cyklizmowi na Istrii. Trasy są dobrze opisane pod względem długości i poziomu zaawansowania oraz zaznaczone na załączonych mapach tutaj.
Przepisy dotyczące rowerzystów w Chorwacji są podobne do tych obowiązujących w Polsce i poniższe zasady są zapewne dla Was oczywiste. Przypominam je jednak, by zwrócić Waszą uwagę na kwestie bezpieczeństwa.
– Rowerzyści zobowiązani są poruszać się ścieżkami rowerowymi. Jeśli nie ma ścieżki rowerowej, powinni jechać przy prawej krawędzi jezdni lub pasa ruchu.
– Jeżeli rowerzyści poruszają się grupą, powinni jechać jeden za drugim.
– Rowerzyści do lat 16 zobowiązani są podczas jazdy jezdnią nosić na głowie kask ochronny.
– Nie jest czepianie się podczas jazdy rowerem innych pojazdów
– Rowery używane w ruchu publicznym muszą obowiązkowo być wyposażone w oświetlenie.
Mandat za złamanie, którejś z powyższych zasad wynosi około 300 kun.
Szlaki rowerowe w Chorwacji oznaczone są kolorami wskazującymi na ich stopień trudności. System jest stosunkowo prosty i praktyczny, gdyż szybko możecie się zorientować po jakim rodzaju drogi się poruszacie. Poniżej podaję opisy wszystkich rodzajów tras rowerowych:
CZERWONA
Szlaki oznaczone kolorem czerwonym są wymagające pod względem technicznym. Nawierzchnia jest często trudna, a trasa obfituje w podjazdy i zjazdy. Czerwone trasy są też zazwyczaj dłuższe i przeznaczone dla bardziej zaawansowanych rowerzystów.
ŻÓŁTA
Trasy o umiarkowanej długości i trudności. Przeznaczone są dla średniozaawansowanych cyklistów. Zdarzają się fragmenty bardziej wymagające technicznie i kondycyjnie, ale większość trasy jest raczej łatwa.
ZIELONA
Krótsze i łagodniejsze trasy przeznaczone do niewymagającej jazdy rekreacyjnej, także dla rowerzystów o mniejszej sprawności, w tym osób starszych i dzieci.
FAMILY AND RECREATION
Trasy oznaczone tym znakiem są przeznaczone w szczególności dla rodzin z dziećmi i mniej doświadczonym rowerzystom. Przebieg trasy jest łagodny, nie ma stromych podjazdów i zjazdów, unikają dróg, po których poruszają się samochody. Trasy te kończą się zazwyczaj przy dużych obiektach turystycznych (kampingach, hotelach itp.)
Dla osób, które nie mają możliwości bądź chęci, by zabrać ze sobą rower do Chorwacji, istnieje możliwość wypożyczenia roweru w wypożyczalni. Cena zależy od ilości wypożaczanych rowerów oraz od tego na jak długo chcemy je wypożyczyć.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się jakie ciekawe wydarzenia odbywają się teraz na Istrii, wejdź na stronę mojego bloga Wydarzenia Istrii. Znajdziesz tam lokalne festyny i święta. Stanowią one znakomitą okazję, żeby spróbować lokalnych potraw, napić się wina i posłuchać muzyki.
Jestem magistrem filologii chorwackiej i zapraszam Cię w podróż po Chorwacji.
Razem odkryjemy to, co w tym pięknym kraju jest najlepszego: urokliwe miasteczka, regionalną kuchnię, lokalne wydarzenia i atrakcje. Zapytamy Chorwatów gdzie warto zjeść, gdzie pójść na kawę, jak ciekawie spędzić czas. Kto, jak nie oni, wie co dobrego jest w okolicy.
Mój blog jest także miejscem promocji chorwackich produktów, języka i kultury. Zakochaj się w Chorwacji i Ty!